Fontos megértened, hogy miért esik a macska a talpára, hiszen ez a képesség akár a cicád életét is megmentheti. Olvasd el a cikkünket!
Miért esik a macska a talpára?
Kezdjük azzal, hogy a cicák azért nem MINDIG esnek a talpukra, ezért semmiképpen sem szabad őket lelökni a magasból! Azt sem szabad engedni, hogy leessenek valahonnan! Számukra is ártalmas (vagy akár végzetes) lehet egy nagyobb esés!
Viszont az vitathatatlan, hogy a macskák esés közben sokszor valóban képesek a kiegyenlítő reflexüknek köszönhetően megfordulni a levegőben. A macskák füle az egyensúlyozásért és a tájékozódásért felelős az esés közben – így az állatok egyszerűbben meg tudják állapítani, hogy merre van felfelé, a fejüket pedig abba az irányba fordítják.
Ráadásul a cicáknak nincsen kulcscsontja, a 30 csigolyás gerincük pedig igazán rugalmas, ezért nem jelent számukra problémát, ha hirtelen meg kell fordulniuk a levegőben.
A macskákat az is segíti, hogy a lábaik a testük alá hajlanak, illetve hogy viszonylag alacsony a tömegük, ami lelassítja az zuhanásukat. Ráadásul az esés közben a testük olyan pozícióba fordul, mint egy „ejtőernyő”, ami szintén csökkenti a zuhanásuk sebességét.
Mi a helyzet a földet éréssel?
A cicák izomzata nagyon erős, ami gondoskodik arról, hogy ne jelentsen számukra akkora stresszt a földet érés. A testük alá hajló lábaik és a tappancsaik szintén jó szolgálatot tesznek az ütődés csillapításánál.
Mikor tanulják meg a macskák, hogy hogyan kell esniük..?
A cicák számára az esés közbeni megfordulás ösztönös cselekedet. A 3 hetes kiscicák esetében már kezd észrevehetővé válni ez a jelenség, 7 hetes korukra pedig teljesen kifejlődik ez a képességük.
Mi befolyásolja még, hogy egy cica a talpára esik-e?
A nagyon fiatal, az öregebb, a betegesebb és a túlsúlyos cicák kisebb eséllyel érkeznek a talpukra, ha leesnek valahonnan. Minél kevesebb idejük van a macskáknak a manőverezésre, annál alacsonyabb a valószínűsége annak, hogy végül a talpukra érkeznek.